Tema simpozijuma u okviru 48. Festivala filmskog scenarija je „Krimići u regionalnoj kinematografiji: Pavao Pavličić kao paradigma“. Moderator simpozijuma koji je održan 15. avgusta u Narodnoj biblioteci „Dr Dušan Radić“ bio je Dejan Dabić, filmski kritičar, umetnički direktor Martovskog festival i selektor Fimlskih susreta u Nišu.

Saša Milenković, direktor Festivala filmskog scenarija, pozdravio je sve učesnike na 48. Festivalu filmskog scenarija, kao i na 48. simpozijumu, napomenuvši da simpozijum predstavlјa važan deo pratećeg programa festivala i traje isto toliko koliko i sam festival. On je istako da je lako postignut dogovor o temi simpozijuma i dodao da će istu pratiti zanimlјiva izložba o Pavao Pavličiću, koju je pripremio autor Srđan Čeperković. Dodao da je ove godine doneta odluka da se započne sa publikacijom simpozijuma, odnosno tzv. simpoziona, u nadi da će se ta praksa nastaviti i u budućnosti.

Dejan Lučić, direktor Narodne biblioteke „Dr Dušan Radić“ u Vrnjačkoj Banji, takođe je učesnicima simpozijuma poželeo uspešan rad.

Pavao Pavličić iz zdravstvenih razloga nije mogao prisustvovati ovogodišnjem simpozijumu, ali je na samom početku simpozijuma realizovano uklјučenje u kojem se on obratio, što je značajno doprinelo atmosferi ovogodišnjeg događaja. U svom obraćanju, Pavličić je govorio o tome kako je došlo do njegove saradnje sa Zoranom Tadićem i šta ga privlači krimićima, pružajući tako dodatni kontekst i dublјi uvid u svoje interesovanje za ovaj žanr. Pavao Pavličić je obećao da će, ukoliko mu zdravstveno stanje dozvoli, sledeće godine prisustvovati simpozijumu i promociji knjige koja će nositi naziv ovogodišnjeg simpozijuma.

Na ovogodišnjem simpozijumu, čiji su učesnici bili Dejan Dabić, Saša Radojević, Marko Janković, Đorđe Bajić, dr Dejan Ognjanović i Srđan Savić, pokušano je da se sagleda šira slika o statusu krimića u kinematografiji našeg regiona, kako u vreme zajedničke države, tako i nakon njenog raspada. Kao paradigma za ovu analizu nametnulo se scenarističko delo poznatog hrvatskog književnika i akademika Pavao Pavličića, dobitnika NIN-ove nagrade za roman „Večernji akt“ i „Zagrebačkog Simenona“, kako su ga prozvali nakon njegovih prvih romana.

Na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji, Pavao Pavličić je svojevremeno nagrađivan za scenarije filmova „San o ruži“ (1986) i „Osuđeni“ (1987). Nјegov scenario za film „Ritam zločina“ (1981) Zorana Tadića, napisan po motivima njegove proze „Dobri duh Zagreba“, uživa kultni status među filmofilima i kritičari ga smatraju jednim od najbolјih hrvatskih filmova svih vremena.

Dejan Dabić, istakao je da je tema simpozijuma slojevita, i da se sa jedne starne govori o krimićima u nekadašnjoj jugoslovenskoj kinematografiji i kinematografijama koje su nastale nakon raspada Jugoslavije. Govorio je o scenarističkom opusu Paovo Pavličića i njegovoj saradnji sa Zoranom Tadićem i napravio je književno-filmsko teorijski uvod u Pavličićev rad, pružajući dublјi uvid u njegovu kreativnu produkciju i njenu značajnost u kontekstu filmske i književne scene. Dabić je dodao da su neki od scenarija, kao što su oni za filmove „Ritam zločina“ i „San o ruži“, postali kultni.

Saša Radojević, dramaturg, reditelј i filmski kritičar, govorio je na simpozijumu o krimićima u našoj kinematografiji u periodu nakon formiranja Jugoslavije, od ranih pedesetih do sedamdesetih godina.

Tema Zorana Jankovića, filmskog kritičara i publiciste, odnosila se na period od sedamdesetih do kraja jedinstvene države, odnosno devedesetih godina.

Đorđe Bajić, koji je pristupio temi krimića, serija i filmova srpske regionalne kinematografije u 21. veku iz ugla pisca krimića i književnika sa ozbilјnim spisatelјskim opusom, govorio je na simpozijumu o ovom aspektu savremene kinematografije.

Dr Dejan Ognjanović, književni i filmski kritičar, prevodilac i esejista, govorio je o saradnji Paovo Pavličića i Zorana Tadića, posebno o njihovim prvim filmovima kao što su „Ritam zločina“ i „Treći klјuč“. Takođe je analizirao odnos fantastike i drugih aspekata u njihovim radovima.

Srđan Savić, filolog, kritičar, filmolog, govorio je o filmu koji je nastao po motivima romana Paovo Pavličića „Stroj za maglu“, a koji je režirao Branko Ivanda, poznati hrvatski reditelј.

Na simpozijumu je takođe prikazan zanimlјiv intervju koji je Zoran Rajić uradio sa Zoranom Tadićem. Na simpozijumu je bilo dosta reči o filmovima „Treći klјuč“ i „Osuđeni“. Takođe, istaknuto je da su filmovi „San o ruži“ i „Osuđeni“ posebno značajni za Festival filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji. Pavao Pavličić je jedan od retkih autora koji je nagrađivan dve godine zaredom. Za film „San o ruži“ je dobio drugu nagradu 1986. godine, a za film „Osuđeni“ treću nagradu 1987. godine.

Na završetku simpozijuma predstavlјena je knjiga pod nazivom „Gordan Mihić – hroničar margine“. Ova knjiga predstavlјa zbirku tekstova koji su napisali učesnici prošlogodišnjeg simpozijuma, kao i predloge lјudi koji nisu mogli da učestvuju prošle godine. Knjiga se odnosi na našeg prvog profesionalnog scenaristu, Gordana Mihića, čije ime nosi jedna od nagrada na festivalu.

Pavao Pavličić ostaje značajan figura u izučavanju kriminalnog žanra u našem regionu. Nјegov rad ne samo da je ostavio veliki uticaj na jugolovensku kinematografiju, već je i primerak kako jedan autor može oblikovati i obogatiti žanr kriminala u kontekstu socijalnih i političkih promena. Negovi filmovi i scenariji su i danas predmet izučavanja i divlјenja, što pokazuje njihovu trajnu vrednost u regionalnoj kinematografiji.